What's new

Identificarea sexului

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu zic sa iei si tu sfatul lui gantz. nu are rost sa te grabesti, nu se vede inca nimic din poze. si toto ochiul e mai performant decat o lentila de aparat.

flocii albi sunt intodeauna ok.
bilutele nu.

[..]

daca nu s-a schimbat mare lucru...mai asteapta
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
in functie de cine a facut aceea samanta si de cum ai crescut-o sunt sanse destul de ok sa iasa un hermafrodit care nu manifesta decat caracteristici sexuale masculine.. sa fie 100% mascul e mai greu (ei o estimeaza la 1/1000).
 
Last edited:

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
care sunt sansele ca un incepator sa expuna o noua planta la destul stres incat aceasta sa devina hermafrodita? destul de mari...
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
care sunt sansele ca un incepator sa expuna o noua planta la destul stres incat aceasta sa devina hermafrodita? destul de mari...

sa obtii dintr-o samanta feminzata un mascul 100% e o performanta totusi... o fi maltratata fotoperiodic? ca altfel mi se pare destul de sanatoasa.... sau e genetica de rahat? anul trecut i-am daruit unui prieten niste freebies feminizate, omul le-a crescut increzator afara si dupa multe peripetii a sfarsit in august cu un mascul de 2 metri :chin: inclin sa cred ca masculii "feminizati" is ceva mai frecventi de cat estimeaza exploziv :)
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
mai e si optiunea de stres termic.
unii nu cresc OD sau vegeteaza ID si nu se gandesc prea bine la aerisire, lasa becul prea aproape, nu au ce face din cauza caldurii de afara...

mai, eu stiam ca feminizarea se face prin hermafrodirea unei plante... deci daca gena exista...
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
Din ce stiu eu procedeul riguros de "feminizare" a semintelor include o planta mama care supusa tuturor probelor de stress nu exhiba stamine ceea ce o califica a fi o "true female" cum o numeste Sam Skunkman... o true female inversata cu argint coloidal va produce garantat 100% seminte feminizate... necazul e ca acum se vand o droaie de feminizate provenite din clone celebre dar nu neaparat true females... urmand logica cromozomilor poti sfarsi foarte bine cu masculi... i'm just saying...

:tiphat:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
corect. doar ca nu se mai foloseste CS in industrie datorita randamentului scazut. iar testele acelea, multi sar peste, dorind sa incaseze banii mai repede pe stocul de seminte. ca in orice industrie, se iau scurtaturi, care mai niciodata nu avantajeaza cumparatorul. sa nu uitam ca vorbim de o industrie in cadrul caruia de cele mai multe ori nu vei avea castig de cauza daca ai primit un produs inferior.
 

shagrath

New member
Mascul 100% nu?mai incape urma de indoiala?
DSC00157.jpg

DSC00158.jpg

DSC00159.jpg

si ce bine arata ...
DSC00160.jpg
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
mascul e. rest in peace! :joint:

doar una? data viitoare pune mai multe. asa o sa ai mai multe sanse sa si fumezi ceva la finalul grow-ului.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
BALLS to the world... the plant will die!
Condoleante

si... Bine ai venit!
 

shagrath

New member
mascul e. rest in peace! :joint:

doar una? data viitoare pune mai multe. asa o sa ai mai multe sanse sa si fumezi ceva la finalul grow-ului.
O sa pun 2 autoflower...din pacate nu-mi permite spatiul.cu timpul iar stau prost,pt ca am pierdut o luna cu asta.mergem inainte!
 

btfg

New member
Salut

Salut

In primul rand salutari!
Sunt nou pe aici(si nou in domeniu :biggrin:) si vreau sa va cer si voua parerea: E mascul(cum cred eu) sau imi dati o veste buna?
 

Attachments

  • IMG_9669.JPG
    IMG_9669.JPG
    27.6 KB · Views: 50
  • IMG_9670.JPG
    IMG_9670.JPG
    23.8 KB · Views: 49
  • IMG_9672.JPG
    IMG_9672.JPG
    29.8 KB · Views: 53

btfg

New member
Mersi pentru raspunsul prompt, asta e, oricum nu stiam nimic despre ea. Sper la viitoarele sa fie mai bine. (...si din zare veni calaul :biggrin:)
 
Am citit ce se scrie pe aici si inca nu m-am lamurit.

Ca si concluzie (pt mine) stress-ul gen caldura prea multa sau cine stie ce altceva poate sa faca planta mascul in loc de femela? sau cum zicea cineva la inceputul posturilor e genetica povestea si din samanta (inainte de a fi plantata) femela e femela si masculul e mascul?
 
Top