Announcement

Collapse
No announcement yet.

Identificarea sexului

Collapse
This is a sticky topic.
X
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Identificarea sexului

Asadar, uitati aici, sa fie un thread in care sa gasiti imediat informatia asta:

MAKE BUD, NOT WAR!

aja tata... trebuia sa fie undeva la vedere...

Comment

inca cateva imagini pentru a va ajuta in incercarea de a determina sexul plantelor:

Female / male in early flowering stage

male pollen sacks

A - male plant
      B - female plant
      1,2,3 - male parts
      5,6,7,8,9,10,11,12,13 - female parts
      "We ought never do wrong when people are looking." - Mark Twain

Comment

thx for my pic let the credits come to me
        Click image for larger version

Name:	user42347_pic142477_1250346664.jpg
Views:	2
Size:	16.4 KB
ID:	12605944
        "Crocodealerul de cartier"
        Originally posted by kyddye
        I'm a medical user. Pain is not a good friend, weed is!

Comment

Salut . Cum putem influenta planta sa se dezvolte feminin? O putem influenta?

Comment

Originally posted by unaltdasta23 View Post
            Nu din cate stiu eu dar daca stresezi o femela o sa devina hermafrodita.
            "Me come yah fi drink milk, me no come yah fi count cow!" Papa Toyan

Comment

nu ai cum sa modifici genetica unei plante....

Comment

salut. si eu mi-am pus aceeasi intrebare si am gasit raspunsul. il poti gasi si tu daca citesti mai mult.. in principiu ii dai mai multa umiditate, lumina, etc pt a o "incuraja" sa se dezvolte intr-o femela. atentie insa la supraudare. citeste CU ATENTIE Tutorialul de pe site si vei fi placut surprins de cate informatii valoroase contine. poti beneficia de info alea cu o singura conditie: sa le citesti. bafta
                "Viaţa fără poezie e pustiu"
                sigpic
                "GET'ER DONE!"
                Micro Grows: https://www.icmag.com/ic/forumdisplay.php?f=65545

Comment

Sunt multi care sustin ca se poate influenta nr de fete (in veg,evident) prin

stress cat mai putin

spectrul luminii - MH da mai multe fete

ore de veg/zi - cat mai putine(desi aici pierzi la dezvoltarea plantei,overall)

raportul NPK al substratului

din experienta proprie

veg 24/0 sub HPS din prima zi 50/50 m/f
                  veg 12/12 sub MH 30/70 m/f,evident test facut cu aceeasi genetica

Alta conlcuzie:buruienile pe care le-am stresat in veg cu schimbari de substrat,transplantari(in principal stres la radacina),etc mi-am dat mai multi coiosi

Cele pe care le-am lasat in plata lor in acelasi ghiveci s-au facut fete in proportie mai mare

Comment

Mah, sexul unei plante e determinat deja in samanta.. cred eu.. sexul este dat de cromozomi, in momentul in care este conceputa o samanta, respectiv in faza de polenizare..

Daca granula de polen a avut cromozom Y atunci samanta va fi mascul, daca granula de polen a avut cromozom X atunci samanta va fi femela.. cred eu..

Asta cu influentatul plantei sa isi schimbe sexul mi se pare ca aduce un pic a flacara violet..
                    MAKE BUD, NOT WAR!

Comment

OK, deci si influentarea sexului e un mit (busted) Dar asa, de pricipiu, e bine sa le creezi fetelor conditii ideale pt a nu fi stresate si a se dezvolta armonios. M-am prins
                      "Viaţa fără poezie e pustiu"
                      sigpic
                      "GET'ER DONE!"
                      Micro Grows: https://www.icmag.com/ic/forumdisplay.php?f=65545

Comment

ok.si o intrebare, dupa cate saptamani se vede sexul?sau se vede numai dupa ce o bagi in flower ?

Comment

doar daca apar preflowers. (asta depinde de strain)
                          daca nu.. trebuie sa o bagi la flower.
                          "We ought never do wrong when people are looking." - Mark Twain

Comment

ok multam

Comment

sal

Originally posted by exploziv_gbb View Post
                              doar daca apar preflowers. (asta depinde de strain)
                              daca nu.. trebuie sa o bagi la flower.

cum se procedeaza cu flower ?
                              Last edited by exploziv; 06-20-2010, 09:32. Reason: fixed quote code.

Comment

Working...
                              X