What's new
  • Please note members who been with us for more than 10 years have been upgraded to "Veteran" status and will receive exclusive benefits. If you wish to find out more about this or support IcMag and get same benefits, check this thread here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Clonarea...

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Poate sa fie si o schimbare a apei. Si trebuie dezinfectat tot, nu numai capacele.
Apropo, mai ales daca pui si in apa, vezi sa fie clor, si nu vre-un produs cu clor care mai are si alti aditivi prin el. Desi, eu as incerca intai cu tot echipamentul desinfectat. Ar trebui sa mearga.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Nu inteleg unde gresesc de nu imi iese nici macar o clona

Salut tare. Incearca o vreme doar in apa, schimbata des, chiar zilnic, vase dezinfectate, etc. Eu nu mai am incredere in pastile de turba, cartoane, etc.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu nu mai am incredere in gelurile de clonare. Prima oara cand am dat 100% fail a fost cand am folosit un flacon nou deschis de clonex. Noroc ca il primisem ca bonus si nu l-am platit, ca altfel eram chiar suparat ca am putut sa dau banii pe ceva ce m-a incurcat total.
Din ce am patit pana acum, as zice ca atat timp cat pastrezi curatenia recipientelor si ustensilelor, clonatul e simplu daca nu te complici aiurea.
Un simplu exemplu. Am facut un cloner. Am muncit ca nebunul sa dau vreo 30+ gauri, sa le fac inserturi pentru clone etc etc. Prima oara a mers decent. Decent inseamna ca a fost la fel ca si cum le-as fi pus in un pahar cu apa, dar a durat cu cateva zile mai putin sa dea radacinile. A doua tura fail total. Nu stiu daca e datorita vre-unei bacterii ramase prin pietrele de aerare, sau daca plasticele folosite la cloner au inceput sa degaje substante toxice, dar am ramas tot la varianta simpla pana la urma.
Ba chiar, cand am spatiu suficient in veg room si posibilitatea de a lua mai multe clone, prefer sa le bag direct in un mediu foarte aerat pe care sa il tin mereu umed si sa le dea radacinile direct in mediul de crestere, nemafiind nevoie de transplant. Dureaza cam la fel ca in apa, insa cam pe cand apar radacinile la fundul recipientelor planta e deja obisnuita cu pamantul si gata sa inceapa cresterea rapid. Si sansele de reusita sunt de cele mai multe ori peste 50%.

Cum se zice, Sometimes Less is More!
 

Splif

Member
Asa este explo , am incercat de nervi , in paralel, si varianta cu aero avand deja toate cele necesare ( pompa de aer cu 2 cai , 2 pietricele de aerare si bilute care tin umezeala spre radacini ) si iar acelasi fail, fara clonex in apa fara nimic, doar apa, primele 5-6 zile aratau superb insa dupa dezastru total, se inmuiau tulpinile , parca dispareau in totalitate ... foarte ciudat , deja imi e frica sa mai fac clone, desi, acum ceva ani mi-au iesit din prima in proportie de 85-90 % si eram mult mai ingust la minte ...
PS : am pus putin clor in apa ( 10 % clor , 90% apa ) apoi am spalat bine de tot recipientele , de cateva ori cu pauze de 10-15 min si par sa arate ok, nu pot sa zic vreo diferenta fata de ieri insa macar nu arata mai rau.
Sper sa duc macar cateva la bun sfarsit.
Multumesc explo si celorlalti pt ajutor
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@explo: bine, dar mediul de crestere nu este steril. Afara de cazul ca il sterilizezi ... :D Cum e?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu cred ca se refera la mediul in care pune clonele, adica cloner/recipient, piatra de aerare etc.
Altfel, ai dreptate, n-are logica.
 

Skit

Member
Da..la recipient ma refeream :) ms de raspuns.
ma mirasem ca nu am vazut discutat subiectul asta :) poate multi au patit-o din cauza ca nu au procedat corect...
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Eu cred ca se refera la mediul in care pune clonele, adica cloner/recipient, piatra de aerare etc.
Altfel, ai dreptate, n-are logica.
Da, trebuia sa fiu mai explicit. Ma refeream la clonarea direct intr-un mediu mai aerat, ca stiu ca se poate clona si intr-un sol aerat, cu nutrienti spre zero in el. Exista si pe la bricolaje, pamant pentru butasire.
Intrebarea era, bine ,dar pamantul asta nu e steril. Sau cel cu care faci tu. Cum rezolvi chestia asta, il dai la cuptor inainte?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu am sterilizat niciodata pamantul pentru clonare. Trebuie doar sa nu aiba patogeni. Adica daca e un pamant in care o planta poate germina/creste si ii merge bine, dar cu continut mai mic de nutrienti, in special redus pe PK, va da radacini.
Dar e mai rapid in cloner, si vezi ce se intampla. Daca nu e graba si ai multe clone de facut, merge si in sol.
Nu imi place pamantul bagat la cuptor pentru sterilizare in general, mi se pare ca isi modifica calitatile de absorbtie a apei si pastrare a aerului. Un pamant contaminat e bun de aruncat, dupa parerea mea.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Da mai, da eu asta nu o pricep: pamant fara microorganisme nu este, te referi la ceva specii anume de dinozauri cand spui contaminat...?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Fara organisme patogene, adica virusuri, bacterii anaerobe, root nematodes... cele benefice pot fi oricate. Un pamant de calitate n-ar trebui sa fie contaminat. Dar am mai intalnit cazuri, chiar si la pamant de 180 lei sacul.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Fara organisme patogene, adica virusuri, bacterii anaerobe, root nematodes... cele benefice pot fi oricate. Un pamant de calitate n-ar trebui sa fie contaminat. Dar am mai intalnit cazuri, chiar si la pamant de 180 lei sacul.

180 lei sacul? Pamant de pe alta planeta ! Si cica e scump CompoSana... :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Da stai bre, ca nu l-am platit eu, doar am gasit problema. Ca omu eliminase ca posibilitate faptul ca pamantul poate avea ceva, ca doar era pamant sfant, la banii aia.
Muahaha! Marketingul asta. :)
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
O tzeapa nu e tzeapa daca nu e si scumpa :)) Si da, chiar ma miram ce te-a apucat...
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
am cumparat recent un sac de mix pt cannabis de la Battle. guano, perlit, coco...arata bestial - aproape 5 euro pt 20L.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Da, super pret, dar un pamant comparabil, sau chiar acelasi.. din pacate pe drumul catre consumatorii romani se scumpeste de 3-4 ori. Ca deh, dai in plm de dealari, sa plateasca, isi permit. Mentalitate de roman. Si de vina nu e neaparat cel care gandeste asa, ci cei care platesc acele preturi.
Cand e mai ieftin (de multe ori sub jumatate de pret) sa cumperi de afara (inclusiv transport), trebuie sa iti pui niste intrebari. De ce la aia se poate, si la romani nu?
 

Latest posts

Latest posts

Top