Announcement

Collapse
No announcement yet.

Clonarea...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Originally posted by exploziv View Post
    Eu cred ca se refera la mediul in care pune clonele, adica cloner/recipient, piatra de aerare etc.
    Altfel, ai dreptate, n-are logica.
    Da, trebuia sa fiu mai explicit. Ma refeream la clonarea direct intr-un mediu mai aerat, ca stiu ca se poate clona si intr-un sol aerat, cu nutrienti spre zero in el. Exista si pe la bricolaje, pamant pentru butasire.
    Intrebarea era, bine ,dar pamantul asta nu e steril. Sau cel cu care faci tu. Cum rezolvi chestia asta, il dai la cuptor inainte?
    I am always right. Except when I am not...

Comment

Nu am sterilizat niciodata pamantul pentru clonare. Trebuie doar sa nu aiba patogeni. Adica daca e un pamant in care o planta poate germina/creste si ii merge bine, dar cu continut mai mic de nutrienti, in special redus pe PK, va da radacini.
      Dar e mai rapid in cloner, si vezi ce se intampla. Daca nu e graba si ai multe clone de facut, merge si in sol.
      Nu imi place pamantul bagat la cuptor pentru sterilizare in general, mi se pare ca isi modifica calitatile de absorbtie a apei si pastrare a aerului. Un pamant contaminat e bun de aruncat, dupa parerea mea.
      "We ought never do wrong when people are looking." - Mark Twain

Comment

Da mai, da eu asta nu o pricep: pamant fara microorganisme nu este, te referi la ceva specii anume de dinozauri cand spui contaminat...?

Comment

Fara organisme patogene, adica virusuri, bacterii anaerobe, root nematodes... cele benefice pot fi oricate. Un pamant de calitate n-ar trebui sa fie contaminat. Dar am mai intalnit cazuri, chiar si la pamant de 180 lei sacul.

Comment

prea multa bataie de cap. prefer clonarea in apa.
            Incepatori De unde incep??? Cum fac rost de seminte??? Cum germinez semintele???
            2017 Auto Skunks En Ro2018 Urbangrow En Ro Julian's Massive Outdoor PDF
            2018 SEEDSMAN OUTDOOR AUTOS SWT SDH

Comment

Originally posted by exploziv View Post
              Fara organisme patogene, adica virusuri, bacterii anaerobe, root nematodes... cele benefice pot fi oricate. Un pamant de calitate n-ar trebui sa fie contaminat. Dar am mai intalnit cazuri, chiar si la pamant de 180 lei sacul.
              180 lei sacul? Pamant de pe alta planeta ! Si cica e scump CompoSana...

Comment

Da stai bre, ca nu l-am platit eu, doar am gasit problema. Ca omu eliminase ca posibilitate faptul ca pamantul poate avea ceva, ca doar era pamant sfant, la banii aia.
                Muahaha! Marketingul asta.

Comment

O tzeapa nu e tzeapa daca nu e si scumpa ) Si da, chiar ma miram ce te-a apucat...

Comment

am cumparat recent un sac de mix pt cannabis de la Battle. guano, perlit, coco...arata bestial - aproape 5 euro pt 20L.
                    Incepatori De unde incep??? Cum fac rost de seminte??? Cum germinez semintele???
                    2017 Auto Skunks En Ro2018 Urbangrow En Ro Julian's Massive Outdoor PDF
                    2018 SEEDSMAN OUTDOOR AUTOS SWT SDH

Comment

Da, super pret, dar un pamant comparabil, sau chiar acelasi.. din pacate pe drumul catre consumatorii romani se scumpeste de 3-4 ori. Ca deh, dai in plm de dealari, sa plateasca, isi permit. Mentalitate de roman. Si de vina nu e neaparat cel care gandeste asa, ci cei care platesc acele preturi.
                      Cand e mai ieftin (de multe ori sub jumatate de pret) sa cumperi de afara (inclusiv transport), trebuie sa iti pui niste intrebari. De ce la aia se poate, si la romani nu?

Comment

Working...
                      X