What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Extractie de THC / THC OIL

Status
Not open for further replies.

MJgrow

Active member
Am niste buzi mai slabi de inger acasa si as vrea sa fac o extractie de THC.

Am citit pe net cateva metode si nu prea m-am hotarat asupra retetei.
- Unii spun ca ar fi mai buna extractia cu acetona pt ca fierbe la 65 grade celsius, iar THC se dizolva undeva pe la 70.
- Altii ar spune de alcoolul de 99 de grade(tehnic)

A incercat cineva pana acum o astfel de extractie?

Exact prin aceeasi metoda defapt se obtine uleiul de THC (thc oil)
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
as face BHO in locul tau. ai nevoie de manusi groase (o sa fie frig rau), o tzeava rezistenta (metal), un filtru fin si o cutie de gaz de bricheta - cu cat mai curat, cu atat mai bine.
 

MJgrow

Active member
as face BHO in locul tau. ai nevoie de manusi groase (o sa fie frig rau), o tzeava rezistenta (metal), un filtru fin si o cutie de gaz de bricheta - cu cat mai curat, cu atat mai bine.


asta fiind o metoda mult mai rapida decat cele cu alcool sau acetona.


am vazut chiar un clip interesant cum a facut.

tipul respectiv a folosit un tub de plastic gros in cap cred ca avea un ac de seringa iar in capatu alalalt cateva gaurele.

a golit sprayiul de gaz in tub unde avea iarba , iar pe la celalat capat a inceput ca curga intr-o cana "zeama"

ulterior cana zeama a scufundat-o intr-un vas cu apa. a fiert asa pana nu a rams decat niste ulei maro/brun.

pot spune ca e o metoda rapida si nu chiar periculoasa ca la celelalte(acetona/alcool)- f. inflamabil
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu folosi plastic pentru BHO. de fapt nu folosi nimic reactiv sau cu potential de toxicitate.

pot spune ca e o metoda rapida si nu chiar periculoasa ca la celelalte(acetona/alcool)- f. inflamabil
mai multi sar in aer facand BHO decat facand extractie cu alcool.

ulterior cana zeama a scufundat-o intr-un vas cu apa. a fiert asa pana nu a rams decat niste ulei maro/brun.

apa CALDA! care mai era smecheria daca o scufunda in apa?
 

MJgrow

Active member
This article will describe, in detail, a technique of extracting the essential oils from hemp. The final product will be a dark, oily liquid that contains 70+% pure THC. The following steps require nothing more than simple, easy to find materials and a little time.


Advantages of THC oil:

* No hot, harsh smoke to irritate your lungs
* No tar to stain your teeth and fingers
* Very little smell
* 5 times as much THC in bloodstream
* Get 5 times as many "trips" per $$$ as compared to joint/bong smoking
* No carcinogens to give you cancer
* The list goes on and on but let's get down to business...


Materials you'll need for extraction:

* A glass jar with a watertight lid (widemouth Mason jars work great)
* A metal measuring cup with handle (2 cup capacity recommended)
* Bottle of 190 proof grain alcohol (Everclear brand is perfect)
* Any quantity of pot, any strength (from a gram up to a few ounces)
* A 1' X 1' piece of sturdy cloth (t-shirt material works fine)
* An eye-dropper bottle (contact lens type bottles work great)
* The use of an ELECTRIC stove and its overhead fan
 

MJgrow

Active member
pai THC este continut de acea rasina, care se formeaza la planta femela.

alcoolul, acetona, propan gas dizolva cu usurinta rasina respectiva. prin evaporare ramane doar substanta pura.

ca si cum ai aduna la un microscop, fiecare firicel de rasina(thc ) si le-ai uni

simplu. oare de ce hash'ul se sfarma mult mai usor la caldura? Ce se intampla cu lipidele cand sunt incalzite?

de ce uleiul este mai gros cand temperatura este mai scazuta, si mai subtire la cea crescuta? Exact aceasi chestie se intampla si cu acea rasina.
 

dubite

Member
Din cate stiu eu alcoolul nu DIZOLVA THC-ul...
Se poate pune ulei in tigara si dupa aia fuma insa majoritatea care au facut asta, s-au intins in pat o ora dupa dupa ce au terminat de ars tigara.
 

tricky1

Member
De ce?

Pai nu de aia faci ulei ca sa eviti sa fumezi , sa-ti intoxici plamanii
This article will describe, in detail, a technique of extracting the essential oils from hemp. The final product will be a dark, oily liquid that contains 70+% pure THC. The following steps require nothing more than simple, easy to find materials and a little time.


Advantages of THC oil:

* No hot, harsh smoke to irritate your lungs
* No tar to stain your teeth and fingers
* Very little smell
* 5 times as much THC in bloodstream
* Get 5 times as many "trips" per $$$ as compared to joint/bong smoking
* No carcinogens to give you cancer
* The list goes on and on but let's get down to business...
adica eu asa inteleg, altfel nu ii vad rostul.
Adica tutunul e mult mai nociv decat iarba, deci ....
 

MS20

Member
foarte interesant...ati folosit careva pana acum?...daca da, cum a fost?:D...puneti niste poze daca ati incercat vreunu...m-ati facut curios:D:D
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
thc-ul nu e hidrosolubil asa ca apa nu i-ar face nimic. dar in caz ca nimeni nu s-a intrebat pana acum de ce baietii care fac bubblehash prin hidroextractie, motivele pentru care ei folosesc apa rece sunt numeroase, dar in mare parte pentru ca THC-ul este deteriorat de caldura.
 

boltzar

Member
Din cate stiu eu alcoolul nu DIZOLVA THC-ul...
Se poate pune ulei in tigara si dupa aia fuma insa majoritatea care au facut asta, s-au intins in pat o ora dupa dupa ce au terminat de ars tigara.

Alcoolul dizolva THC, dar nu orice alcool. Se foloseste alcool izopropilic, care e usor de procurat. Ideal ar fi sa folosesc cloroform, da' nu prea se gaseste si e la regim special.
Pe cand voiam sa obtin maximul dintr-o planta, am facut de cateva ori hash oil. Am dat in blender toate frunzele si tulpinile subtiri, pana s-au facut praf, si astea au cam 1-2% thc. Le-am pus impreuna cu alcool izopropilic (1 parte iarba la 3 parti alcool), le-am lasat asa vreo 3 ore si pe urma le-am pus in chestia asta:

Da, e o oala sub presiune modificata, i-am infundat 'fluierul' si in locul supapei de siguranta am pus o teava de cupru. Oala asta se pune intr-o alta oala cu apa in ea, pe plita electrica la minim. Daca vreti sa faceti asa ceva, nu folositi aragazul cu flacara!
Pe teava de cupru curge apa mereu.
Vaporii de alcool si thc condenseaza in teava, si produsul finit curge intr-un alt vas. Prima data am tinut-o cam doua ore, si apoi am mai distilat odata. Au ramas cam 50 ml. de oil, pe care l-am lasat descoperit sa se mai evapore si in final m-am ales cam cu 20 ml.
E ca si cum ai face palinca distilata de 2 ori.

Treaba asta, cum spune si Dubite mai sus, nu e pentru fumatorii de weekend sau party. Te impietreste instantaneu, ochii stau sa sara afara si nu mai poti vorbi.
O sa incerc si cu frunzele de la indoor, sa vad ce diferenta e, cu toate ca ia mult timp si trebuie sa ma duc la tzara sa il fac in aer liber.
 

MJgrow

Active member
deci pana la urma si haldanu(1-2 % max thc) (rudimentaris) produce stoned daca e facut ulei.

la toamna am sa ma duc sa defrisez ceva camp pentru la iarna. provizii

decat lapte sau alte minuni gretoase mai degraba oil.
 
Status
Not open for further replies.

Latest posts

Latest posts

Top