What's new
  • Please note members who been with us for more than 10 years have been upgraded to "Veteran" status and will receive exclusive benefits. If you wish to find out more about this or support IcMag and get same benefits, check this thread here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

De unde incep?

sfeth

Member
la ce se refera light mix si all mix banuiesc ca la tipul de sol dar cum imi dau seama ce sol am daca este light mix sau all mix?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Daca ai folosit pamant BioBizz ai punga era neagra, atunci e Light-Mix. Daca punga era gri, este vorda de All-Mix.

Daca e vorba de alta marca de pamant mergi pe recomandarile pentru All-Mix (e mai safe asa) sau daca observi ca planta nu are suficienti nutrienti poti face o medie intre valorile pt Light-Mix si cele pt All-Mix

a6b0c7ce-e89b-4a69-acaa-bcf7cfd61cd8


fbbf4dfb-bf8e-40f6-86e9-0a1f75a00f13


L.E. Nu stiu de ce nu se vad imaginile (poate din cauza ca sunt referite prin URL HTTP, nu HTTPS sau poate din cauza ca sunt pe un site extern). Iata linkurile :

http://www.biobizz.com/products/organic-substrates/light-mix
http://www.biobizz.com/products/organic-substrates/all-mix
 
R

rolo163

Buna, sunt incepator, nu am plantat niciodata.. Cum este cel mai safe sa cumpar seminte si de unde? Am gasit o multime de seeduri pe internet, dar posta nu o sa verifica pachetul? Multumesc.
 
Cum va spuneam visez sa imi fumez iarba mea,facuta cu drag si inima:)...acum vreau sa imi comand semintele si sa le depozitez pana voi avea totul pregatit.
Imi recomandati va rog ceva soiuri care sa nu te culce din primul cui fumat in timpul zilei si sa fie aromata nu doar mirositoare...Multumesc
 

bbRobertasd

New member
Si eu as dorii un site de unde imi pot achizitona semintele, sincer sa fiu , de cand am vazut ca cpc-ul are baza de date cu toti utiliztatorii si ...etc sunt cam paranoia cu site-urile de genul, imi e de teapa si de garda.. :D
 

enricco

Member
Cum va spuneam visez sa imi fumez iarba mea,facuta cu drag si inima:)...acum vreau sa imi comand semintele si sa le depozitez pana voi avea totul pregatit.
Imi recomandati va rog ceva soiuri care sa nu te culce din primul cui fumat in timpul zilei si sa fie aromata nu doar mirositoare...Multumesc

Nu ti le comanda pana nu ai totul pregatit, semintele au si ele o durata de viata in care poti fi tinute in acel airless container cu care livreaza majoritatea producatorilor de seminte. Siguranta in primul rand, incendiu, curent electric, sa fie totul ok, adica gandeste-te ca atunci cand vei baga ceva in priza ca tu vei avea un consumator in plus si cand vorbim de o lampa de 600W sau una de 1000W, e o alta caldura, nu stiu daca iti imaginezi acum, dar lampile acelea vor degaja o caldura si daca nu e bine suspendat poate sa cada pe folie si sa ai parte de un incendiu tip colectiv.
Cand zici soiuri care sa nu te culce din primul fum, e clar ca vorbim de sativa, eu personal iau sativa in timpul zilei si indica noaptea, asta ce inseamna, ca soiul acela are 70-80-90% sativa si 30-20-10% indica, adica somn curat linistit. Vrei un strain usor de crescut si fara prea mult miros, incearca LOW RIDER, e perfect pentru mega incepatori ca eu in momentul de fata ma consider incepator. Ca si banca de seminte nu stiu ce sa iti recomand, dar iti recomand sa iti faci comanda de la magazinul recomandat de forum prin plata cash cu banii in plic. Nu cred ca este niciun strain care sa nu mirioasa, trebuie sa te gandesti din faza de proiect al grow room-ului sa folosesti filtrele de carbon. Cine iti va intra in casa, sau parintii daca este cazul trebuie sa stii 100% ca nu stiu cum este mirosul de cannabis daca nu vrei sa bagi filtru de carbon, chiar si cu acela vei avea scapari de miros, atunci cand intri in grow room, sau cand deschizi fermoarul de la cort, cateva scapari vor fi, poti sa pui un odorizant pe o farfurie si sa ai pregatit si unul cu puff gen cand stii ca ai vizitatori in casa. In rest frate, nu te panica, ia-ti frumos site-ul, ca il stii si esti baiat mare, du-te la un exchange daca nu ai deja EURO, pune-i in plic, considera-i bani pierduti in caz de ceva, daca nu ii ambalezi cum trebuie si trimite-i, ce sunt 20 de EURO la urma urmei, 100 RON, oricum ii dai cumparand de la altii si nici macar nu stii ce fumezi.
 

Skit

Member
Era pe forum o metoda prin care se germineaza semintele direct in pamanat. cred ca era de-a lui Exploziv :) o mai poate explica cineva ? ca nu o mai gasesc :-/
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
asta sa fie? ai searchul stricat?? :joint:

Germinarea:

De ce avem nevoie pentru a germina semintele cu succes:

- Seminte (de preferat de calitate, pregatite, ambalate si pastrate cat mai bine.)
- Pamant sau Mix soilless sau orice alt mediu de crestere care permite o aerare buna si o retinere a apei suficienta. (la alegere.)
- pahare de plastic (cu gauri date in fund. :D) sau ghivece mici de rasaduri. (la alegere.)
- folie pentru alimente sau stretch foil (foodgrade)
- scobitoare sau orice instrument de taiat/ gaurit aveti la indemana.
- pulverizator pentru udarea plantelor cat sunt tinere si fragile. (optional)
- recipient cu apa.
- hartii / stickere / plant markers pentru marcajul diferitelor strainuri si crossuri (in cazul in care exista.)


Se ia ghiveciul pentru rasaduri (sau paharul de plastic cu gauri date..) si se umple 2/3 cu mediul de crestere, dupa care se uda din abundenta pana curge suficienta apa pe gaurile recipientului.
Se mai aplica cativa cm de mediu de crestere (pana la marginea superioara a recipientului ar trebui sa ramana cel putin 2-3 cm spatiu.), apoi se stropeste / pulverizeaza bine cu apa si apoi se lasa un timp la temperatura camerei. Se pune samanta la o adancime de maxim 1 cm si se pulverizeaza inca putina apa, fara a presa mediul peste samanta. Din acest moment orice udare se face doar daca mediul se usuca la suprafata si doar usor pe marginea ghiveciului sau prin picurare/pulverizare. Asta pentru a nu ingropa samanta mai mult cand uzi peste.
Se pune folia peste recipient (se poate prinde cu elastice de bani, ca si asa nu prea mai sunt multe de prins cu elasticele in ultimul timp.. sau cu sfoara/ sarma de gradinarit subtire) si se foloseste o scobitoare sau ceva de taiat/gaurit pentru a da multe gauri fine pe toata suprafata foliei.
Se lasa in loc caldut (20-25 grade) /de preferat peste 22 grade pana rasar. Pana in acel moment nu este inca nevoie de lumina. Dupa ce plantele scot cotiledoanele din pamant folia se poate scoate.

Nota 1: Daca semintele au fost stocate la alta temperatura decat cea de germinare, aducerea lor la temperatura mediului se face treptat.
Nota 2: Inainte de plantarea semintelor tot excesul de apa din recipient ar trebui sa fie eliminat.
Nota 3: Se poate renunta la folie daca semintele se tin pentru 6-12 ore in apa inainte de a le planta.
Nota 4: Semintele nu au o pozitie speciala in care trebuiesc puse in pamant, natura le-a facut putin ovaloide special pentru a se aseza pe laterala cand cad pe pamant. Dar indiferent de pozitie, radacina mereu va gasi directia potrivita.

Succes! :tiphat:

Nota finala: A se citi cat sunteti cat de cat sober, poate fi destul de incurcat ce am scris aici daca sunteti prea veseli. :dance013:
 

preventrefect

New member
Ok....vrei sa cresti nu?

Ghid EXTREM de simplu.

E foarte simplu: ai nevoie de un loc sigur (daca stai cu parintii sau alte persoane...mai bine nu...iti pot da numeroase motive dar ca un copil incapatzanat ai sa te agati de "si daca...?") NU! inca o data: NU CRESTE DACA LOCUIESTI CU PARINTII! Risti mult pt ambele parti. The END.
Apoi iti trebuiesc seminte (pt mai multe informatii da click pe linkul din semnatura mea)
Semintele vor trebui germinate (alt link in semnatura mea) si crescute. Cum cresti?
Ai nevoie de un loc, iar indoor poti folosi un loc inchis: cutie, dulap, camera. Ideea e sa ai destul loc atat pt ghivece, lumini cat si pt plante. Cu cat mai mult cu atat mai bine.
Ai nevoie de ventilatie ca sa schimbi aerul si sa scapi de caldura generata de lumini si in unele cazuri si de un filtru de aer ca sa nu iti puta casa ca un cofeeshop olandez.
Detalii despre acestea vom acoperi in alte posturi. Dar daca vrei sa iti faci o idee cam cum poate arata un minigrowbox din carton, acoperit cu hartie de imprimanta, iluminat cu cfl-uri si ventilat de un cooler de pc, da click pe acest link si daca vrei sa vezi cum arata dupa ceva vreme, da click pe acesta
ps. a costat doar 100 ron :D
Salut, ai postat acest link in 2010 (https://www.youtube.com/user/GrowerGantz#p/u/2/z8RGvmOsuUc) si suna un setup destul de intersant pentru un first timer ca mine.

Observ doar ca nu exista nici un filtru de aer? Nu mirosea toata casa din cauza grow box-ului?
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Dac? as face acum as folosi led ?i poate un dul?pior ikea, de?i o cutie de carton ar func?iona f?r? probleme.

Lumea î?i imagineaz? ca poate lua foc dar pur ?i simplu nu se incinge suficient.

In mod normal miroase. Dar st?team lâng? cutie cu orele în fiecare zi asa ca nu îmi mirosea a nimic. Asta nu înseamn? c? nu mirosea apartamentul....

Mai bine folose?ti filtru.
 

Latest posts

Latest posts

Top