What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

De unde incep?

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Esti nou pe forum si vrei sa cresti?
Bine ai venit! Aici vei invata tot ce ai nevoie sa stii ca sa poti creste marioara ;):dance013:

Dar intai trebuie sa te avertizez ca noi, romanii de pe forum, suntem cunoscuti ca fiind sarcastici si recalcitranti (eu mai mult ca altii) si avem o mare problema cu copilasii care nu se sinchisesc sa faca cateva demersuri de bun simt:


  • Sa citeasca regulile forumului - cu siguranta stii engleza - Mergi la bara de sus, Forum Menu -> Guidelines

  • Apoi incepi sa te familiarizezi cu Butonul urmator de pe bara - Butonul Serch - asta e magic si te poate ajuta muuuuult. Cat de mult? Pai...poti gasi mai toate informatiile in cateva secunde si poate nimeresti un concurs sau o pomana de seminte... deci...zic eu...e destul de folositor.

Pe langa asta, am dori sa pastram acest loc cat mai civilizat. Discutiile aberante au threadul lor, culturile indoor pe al lor...si tot asa. E bine ca vrei sa inveti si sa pui intrebarile tale, dar nu in threadul altuia...decat daca au direct legatura cu subiectul dezbatut. Iar daca apuci macar sa te uiti in lista de subiecte poate vezi ca intrebarea ta a fost deja pusa...si nimanui nu ii place sa raspunda la aceeasi intrebare de 15 ori...

Si ca sa nu zici ca te-am pacalit si ca sunt un bulangiu si ai citit pe degeaba pana aici, vezi ca in semnatura mea sunt cateva linkuri utile ;)
:tiphat:
 
C

cannabis god

cool bra!zilele trecute,pe cand lucram la growbox,ma gandeam sa fac un thread unde sa pun minimul necesar de materiale si alte chestii pentru atunci cand vrei sa incepi si nu stii cum.si asa cum am invatat la un curs,daca ai o intrebare si nu o pui,sigur mai e in mintea altuia si o va pune el in locul tau.si se vede treaba ca e asa.si ma bucur ca suntem aici si gandim la fel;)pace!
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Ok....vrei sa cresti nu?

Ghid EXTREM de simplu.

E foarte simplu: ai nevoie de un loc sigur (daca stai cu parintii sau alte persoane...mai bine nu...iti pot da numeroase motive dar ca un copil incapatzanat ai sa te agati de "si daca...?") NU! inca o data: NU CRESTE DACA LOCUIESTI CU PARINTII! Risti mult pt ambele parti. The END.
Apoi iti trebuiesc seminte (pt mai multe informatii da click pe linkul din semnatura mea)
Semintele vor trebui germinate (alt link in semnatura mea) si crescute. Cum cresti?
Ai nevoie de un loc, iar indoor poti folosi un loc inchis: cutie, dulap, camera. Ideea e sa ai destul loc atat pt ghivece, lumini cat si pt plante. Cu cat mai mult cu atat mai bine.
Ai nevoie de ventilatie ca sa schimbi aerul si sa scapi de caldura generata de lumini si in unele cazuri si de un filtru de aer ca sa nu iti puta casa ca un cofeeshop olandez.
Detalii despre acestea vom acoperi in alte posturi. Dar daca vrei sa iti faci o idee cam cum poate arata un minigrowbox din carton, acoperit cu hartie de imprimanta, iluminat cu cfl-uri si ventilat de un cooler de pc, da click pe acest link si daca vrei sa vezi cum arata dupa ceva vreme, da click pe acesta
ps. a costat doar 100 ron :D
 
A

andreiiibbb

foarte tare. haideti sa umplem threadu asta cu informatii utile :D
gantz am si eu o intrebare. la germinat seminte eu am pus doar servetelele umede in casoleta. tu pui si apa pe fund ?
daca da, cam cata ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
servetelele nu trebuie sa balteasca in apa.. trebuie doar sa fie umede.

buna initiativa gantz! :wave:
 
A

andreiiibbb

imi poate explica si mie cineva ce inseamna plante autoflorante ?
am inteles eu ceva-ceva dar nu stiu daca am inteles bine :tiphat:
 
E

evilkid

sunt plante care infloresc automat la orice nr de ore de lumina....chiar si in ciclu de lumina 24/0... mai putin de 12 ore de lumina / zi nu ar trebuii sa primeasca
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
autoflorante...

desi traducerea de la autoflowering la auto + un cuvant (din cate stiu eu) inexistent in limba romana, ar fi fost corecta daca s-ar fi facut cu auto + infloritoare (varianta ce parca se apropie mai tare de sensul initial), varianta de pe urma a fost evitata probabil din cauza unor probleme de pronuntie sau neplaceri ce tin de felul in care ar suna cuvantul.

Plantele in cauza sunt conditionate genetic sa treaca in ciclul de floare dupa o anumita perioada. Exact ca si ruderalisul ea este conditionata ca sa infloreasca imediat ce a atins o varsta. Am urmarit threaduri de la oameni ce pretindeau ca daca le dadeau mai putin de 20 de ore de lumina la soiul crescut de ei, acestea intrau imediat in floare. Daca ele vor inflori chiar daca sunt expuse permanent la lumina, ma tem ca nu stiu dar nu cred acest lucru posibil.
Apropos: se pare ca multe dintre acestea nu pot fi clonate. probabil nu au incercat tissue culture ;)
 
A

andreiiibbb

am o intrebare. planta in primele zile de viata se uda tot odata la 2-3 zile ? si ce cantitate (aprox.)?
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Minighid de ingrijire a plantei

Minighid de ingrijire a plantei

Ok, ai germinat semintele. Ce urmeaza?

Faci rost de niste pamant. Cu cat mai curat si mai "fluffy" cu atat mai bine. Nu are nevoie de compost sau de ingrasaminte acum. Daca esti cunoscut pt crimele tale la adresa regnului vegetal, contacteaza cea mai apropiata sera sau florarie profesionista si cere pamant pt rasaduri.

Foloseste ghivece cu gauri de scurgere.

Cat de des ud / fertilizez ?

Regula de baza: BELESTE OCHII ! Daca planta cere ii dai.

Udat: Poti astepta ca boul sa se usuce putin, oricum cateodata putina sete nu ii face rau. SAU, Pui mana pe ghiveci si il ridici putin. E greu? Are destula apa. E usor, adauga ceva apa. Plantele mici au nevoie de putina apa, plantele mari de mai multa. Lasa planta sa faca putina sete ca sa stii cam cat de usor e ghiveciul cand nu e pamantul plin de apa.

Fertilizare: Cand planta va avea deficiente baga ochiu pe forum si identifica deficienta, apoi corecteaza. Nu ii da pana nu cere.

In rest ii dai lumina, o feresti de temperaturi joase si te asiguri ca are aer proaspat. Plantele in timpul noptii nu produc oxigen ci il consuma.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Micro Istorie a Soiurilor

Micro Istorie a Soiurilor

In SUA cannabisul a fost adus de mexicani. Americanii au preluat ideea dar prohibtia i-a fortzat sa creasca indoors si sa se bazeze mai mult pe "importuri" pt ca iarba de indoors era proasta.
Nu e usor sa cresti o planta tropicala indoors...iar americanii erau incepatori in cresterea mariei. Sativele cresc mari si au nevoie de foarte multe saptamani ca sa infloreasca asa ca iarna le omora cu mult timp inainte ca acestea sa fie gata de recoltat,
Asa ca multi hipioti au facut vizite in majoritatea tarilor cu o istorie a cannabisului: India, Nepal, Tarile Arabe. Si bafta lor e ca au gasit marioare mici si compacte cu un high nou si, mai important de atat, infloreau intr-un timp mult mai scurt.
Crescute indoors, plantele s-au descurcat de minune. Apoi baietii au facut tot felul de polenizari din care au reiesit hibrizi noi, cu high-uri noi, ce dadeau mai mult bud, cresteau mai mari si infloreau mult mai repede ca sativele.
In acest moment mai toate soiurile sunt mixuri obtinute din soiuri old-school si, cateodata, din adaugari de soiuri noi (landrace) descoperite recent de groweri care vor sa ofere ceva nou clientilor, si poate si faima, mai ales daca gasesc ceva ce sa sparga gura targului la concursuri ;)
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Pentru Puturosi

Pentru Puturosi

Micro Ghid pentru cei ce sunt mai prosti ca scandura si prea lenesi sa se culturalizeze citind sau folosind Search

Sativa creste MARE. Cat de Mare? de la 2.5 Metri in sus.
Sativa infloreste Greu. Cat de Greu? de la 10 saptamani la 20.

Indica creste Mica. Cat de mica? de la 50 cm la 1.5 metri.
Indica infloreste repede. Cat de repede? intre 6 si 7 saptamani.

AFARA - Ideal ar fi sa cresti un hibrid in mare parte indica. De ce? Pt ca la noi toamna (anotimpul cand infloreste) ajunge sa fie destul de ploioasa si rece incat sa iti omoare planta. Apoi vine iarna si frigul SIGUR o omoara. Adica??? Creste soiuri care infloresc in maximum 8 saptamani sau mai putin

In CASA - creste ce vrei, depinde cat spatiu ai si cat esti dispus sa astepti
 

tricky1

Member
Ma bucur ca ai rabdare sa scrii atata, corect si la obiect, cat mai atractiv.
Felicitarile mele pt. dorinta de neoprit in a-i ajuta pe altii, mai putini dotati si mai lenesi.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
rabdare? corect? obiectiv? atractiv?
ma confunzi
posturile mele sunt scrise in graba, pline de greseli, obiectiv nu sunt pt ca i-as fi aparat si nu insultat pe bietii puturosi care probabil sunt dixlexici si nu e vina lor. hmmm... un dixlexic forumist.... oximoron?
si la ce insulte, injurii si replici acide produc, ma mir ca nu m-au banat inca sau ca inca mai sunt membri care imi citesc aberatiile.
 
rabdare? corect? obiectiv? atractiv?
ma confunzi
posturile mele sunt scrise in graba, pline de greseli, obiectiv nu sunt pt ca i-as fi aparat si nu insultat pe bietii puturosi care probabil sunt dixlexici si nu e vina lor. hmmm... un dixlexic forumist.... oximoron?
si la ce insulte, injurii si replici acide produc, ma mir ca nu m-au banat inca sau ca inca mai sunt membri care imi citesc aberatiile.


Dislexici :p poate
 
D

DmX

Da bre da explici bine pe intelesul tuturor esti de apreciat . Cel putin vrei sa ajuti
 
Top