What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

De unde incep?

Happyescu

New member
nu eu nu duc atata pe zi,dar nici nu m-am hotarat daca imi voi face provizii sau voi creste non-stop :)
ma gandeam initial la 50g,dar mi s-a parut totusi prea putin fata de 400g-500g la recolta unei plante din descrierile breederului,am scazut 4-5 ori nu 8-10

in legatura cu perioada anului,cred ca sunt mai pretentios decat plantele,in habitaclul unde urmeaza sa fie amplasat growboxul AC ruleaza cam non-stop: - minus o problema

iar cu perioada de 50-55 de zile de flower, sunt convins ca nu va fi ca in descriere si poate va trebui sa o mai tin si 10 zile ce m-ar duce la 65 maxim, spre deosebire de o planta cu perioada de flower de 75,+ aceeasi marja de 10 zile m-ar duce undeva la un maxim de 85 de zile

nu gasesc butonul de edit, din neatentie fac niste greseli de...
sunt eu high sau acest forum nu permite editarea posturilor?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu permite editarea posturilor pana nu devii membru cu drepturi depline, peste minim o saptamana de membership si cel putin 25 de posturi.

succes cu growurile. observ ca totul e planificat cat se poate de exact, aptitudini antreprenoriale, ce sa mai. :joint:
 

eska

Member
AC ruleaza cam non-stop: - minus o problema
da da, mi-am adus aminte de mine, anul trecut :))

lasa datele tehnice si da-i bice si cu feelingul ca ai cunostinte, mai ales ca ai citit si recit forumul,(+2 cartulii de profil)
risti sa te pierzi in detalii si s-o dai in diverse :) :joint:

:tiphat:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Pai in cazul asta apuca-te serios de treaba, adica incepe prin a amenaja spatiul de grow - box in cazul asta (daca am inteles bine). Daca ai posibilitatea sa faci box-ul mai inalt de 70cm nu te zgarci la taratze ca iti va parea rau mai tarziu ca nu l-ai facut mai inalt. Mai ales incepatorii au probleme cu controlul cresterii pe verticala pentru ca pe majoritatea nu-i lasa inima sa taie din planta sau sa indoaie ramurile, crezand ca asta dauneaza plantei.

Cand proiectezi boxul incearca sa plasezi cat mai putine componente in interiorul lui, si daca este posibil sa lasi o zona cat mai mare deasupra plantelor si a sursei de lumina , pentru un control cat mai eficient al temperaturii.

Ce lumini vrei sa folosesti ? Fluorescente (CFL,T8/T5, PL-L/C) ? HPS ? LED ?

Ce sistem de ventilatie si circulatie a aerului intentionezi sa folosesti ? Spatiul respectiv ar trebui ventilat total in 5 minute (asta ca sa poti aproxima necesarul de air-flow).

Ce sistem de control al mirosului vei folosi ? Cat de important este ca boxul sa fie cat mai bine camuflat ?

Dupa ce pui la punct toate aspectele tehnice, poti trece la pasul urmator : alegerea strainului, modul de crestere soil/soil-less, tipul de fertilizatori (minerali sau organici).
 

DAVID1985

New member
buna baieti sunt un necunoscator in cresterea plantelor si as vrea sa ma ajute cineva cu niste detali. am luat 5 seminte germinate si as vrea sa le pun dar nu stiu pasi daca imi puteti va rog sa imi spuneti si mie cum pot face as fi foarte recunoscator
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
riscul sa te toarne cine ti-a dat semintele astea "germinate" mi se pare cel mai important. restul le poti face sa tinda la zero daca studiezi atent si aplici cu grija.

later.edit:
dupa ce ti-am citit inca un post realizez ca-i f posibil sa nu intelegi ce inseamna germinat si sa folosesti termenul aiurea.

Germination is the process by which plants, fungi and bacteria emerge from seeds and spores, and begin growth.

Pana la urma sunt germinate sau cum sunt?
 
Last edited:

Happyescu

New member
bun,am comandat 5 feminizate de la sensi,cu plata direct cu cardul.
primul strain a fost dupa recomandare si anume superskunk, sper sa nu am mari probleme cu mirosul

acum am 2 intrebari interesante in legatura cu pasul asta ,si anume
1.ati incercat/ce parere aveti/vi se par safe distribuitorii nostri romani?
adica pe viitor as incerca sa iau si de la ei,cu plata ramburs la colet.
2.plata ,citeam peste tot ca ar fi mai simplu cu "banii`n plic" ca romanul,dar dupa ce am frunzarit putin informatiile de transport de la sensi am vazut ca aceasta metoda de plata nu este cu nimic mai avantajoasa ca plata directa cu cardul.
Acum sigur,detaliul este nesimnificativ, dar totusi poate fi important.

Hemp,toate aceste lucruri nu le-am stabilit,aici e buba mea,sa ma apuc de un DIY mi-ar fi foarte complicat si imposibil sa nu apelez la serviciile cuiva,deci sa inventez niste texte si blabla,si evident va fi ceva copiat ,nu ma apuc sa inventez capra cu 5 picioare

varianta mai simpla ar fi sa cunpar un grow tent/box, si aici am mare incredere ca ma puteti ajuta macar cu niste linkuri daca nu cu niste indicatii exacte,(eu am dat o cautare rapida si am gasit doar dimensiuni mari)
intre timp ,m-am gandit sa suplimentez spatiul,dar in nici un caz sa nu trec peste
150hx65x50, pt o singura planta.
 
G

Guest 406625

asa-i , n`o sa ai probleme cu mirosul cu super skunk :))
nu , nu ni se par safe distribuitorii romani , chiar deloc , plus ca iti mai iau o gramada de bani pe langa. e mai bine cu plata ramburs (alt nume,alta adresa)

da , e mai sigur cu banii in plic din simplul fapt ca nu este inregistrata tranzactia in sistem. asa , cand te vei cere extrasul de cont vei vedea despre ce e vorba :d autoritatile vor putea face acelasi lucru , ba chiar si mai mult.

nu are rost sa cresti una singura , le poti ingramadi pe toate in spatiul ala
 

fenomeno_djo

Active member
bun,am comandat 5 feminizate de la sensi,cu plata direct cu cardul.
primul strain a fost dupa recomandare si anume superskunk, sper sa nu am mari probleme cu mirosul

acum am 2 intrebari interesante in legatura cu pasul asta ,si anume
1.ati incercat/ce parere aveti/vi se par safe distribuitorii nostri romani?
adica pe viitor as incerca sa iau si de la ei,cu plata ramburs la colet.
2.plata ,citeam peste tot ca ar fi mai simplu cu "banii`n plic" ca romanul,dar dupa ce am frunzarit putin informatiile de transport de la sensi am vazut ca aceasta metoda de plata nu este cu nimic mai avantajoasa ca plata directa cu cardul.
Acum sigur,detaliul este nesimnificativ, dar totusi poate fi important.

Hemp,toate aceste lucruri nu le-am stabilit,aici e buba mea,sa ma apuc de un DIY mi-ar fi foarte complicat si imposibil sa nu apelez la serviciile cuiva,deci sa inventez niste texte si blabla,si evident va fi ceva copiat ,nu ma apuc sa inventez capra cu 5 picioare

varianta mai simpla ar fi sa cunpar un grow tent/box, si aici am mare incredere ca ma puteti ajuta macar cu niste linkuri daca nu cu niste indicatii exacte,(eu am dat o cautare rapida si am gasit doar dimensiuni mari)
intre timp ,m-am gandit sa suplimentez spatiul,dar in nici un caz sa nu trec peste
150hx65x50, pt o singura planta.

Eu colaborez cu succes cu un roman care aduce seminte din UE.
Nu aduce ce strainuri vreau, dar daca ma preseaza timpul, in aceeasi zi am semintele daca fac o calatorie rapida cu masina. :)

Am comandat de pe seedboutique.com si iar a fost ok. Chestia cu sb este ca acolo gasesc breederi care nu sunt gasiti altundeva si sunt seriosi in tratarea clientelei. Poti sa-ti alegi ce seminte vrei si poti intreba pe forum daca esti curios sa afli si parerea noastra. In plus, sb are si forum aici moderat de AsiaAsia care pune update-uri actualizate cu freebies, care sunt date gratuit pe langa comanda platita. O poate ruga oricine inainte de a face comanda sa puna pachetul cutare la freebies. Deci, exista comunicare buna si exista posibilitatea de alegere.
Cand am comandat, comanda a venit in 10 zile lucratoare, deci nu e rau deloc tinand cont ca au la dispozitie 15 zile sa le-aduca.
www.seedboutique.com
https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=233022


Cat despre site-uriile online romanesti de seminte...eu nu m-am riscat la ele si nici n-o sa o fac pentru ca inca nu sunt convins ca nu e un gabor zelos dupa imaginea de patron decent. :tiphat:

Bafta la crescut si cand esti in dubiu, pune-te in locul plantei ;)
 

Happyescu

New member
bun,
cum amenajez un spatiu de 60x60x120h?
este cam pt 4 plante,cam mult pt ce vroiam eu initial,
am nevoie de ajutor in legatura cu aerisirea si iluminarea va rog
mi-ar fi de mare utilitate niste linkuri cu groweri care cresc in astfel de spatii la un randament cat mai bun
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
traducerea postului tau fiind ca ti-e lene sa folosesti functia de search si ar trebui s-o foloseasca altcineva in locul tau, pentru a te ajuta?

baga un 250w hps si va fi numai bun pentru 4 plante. dar vara va fi greu sa cresti fara aer conditionat, pentru ca-i spatiu mic si se acumuleaza usor caldura. mai iti trebuie un extractor + filtru de carbon de vreo 100 metri cubi pe ora si aia e.
alta varianta ar fi sa mergi pe leduri, dar atunci va trebui sa investesti cateva sute bune de euro.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
In spatiul alaq de 60x60 nu trebuie sa vegetezi plantele mai mult de o luna, mai ales daca e vorba de strainuri care au tendinta de a deveni stufoase.

Din Aprilie pana acum ai avut timp suficient sa citesti toate threadurile pentru 'incepatori' si sa iti faci o idee dupa cum vrei tu sa cresti.

La urma urmei, gradinaritul indoor nu presupune doar sa privesti o planta cum creste si apoi sa te lauzi cu creatia ta, ci consta din totalitatea actiunilor pe care trebuie sa le faci pentru a-i oferi plantei conditii cat mai bune. Asta inseamna planificare, documentare, constructie, ajustare , reglare si in cele din urma , cand totul e pus la punct ... observatie.

Gradinar nu e cel care culege, ci cel care pregateste gradina.
 

Cucurigu

New member
hempfield are dreptate, "Gradinar nu e cel ce culege,ci cel ce pregateste gradina" si cum am putea noi sa iti spunem cum sa iti amenajezi un spatiu la tine in casa fara o poza sau un mic detaliu care ne mai lumineaza. Cel mai bine este sa dai un search si gasesti tot ce doresti.
 

coolbud

puffin' the herb
de cand esti noi? ca ai 3 postari mancatias talentul tau de grower cunoscut.ieri ai iesit brand new de pe portitele diicotului ? nu exista nici un noi , mai ales un "noi" cu 3 posturi.
 

sfeth

Member
salut, sunt nou pe site am citit 2 tutoriale despre cum sa cresti . Am cumparat nutrienti de la bio bizz iar acuma planta mea este la primul feed am amestecat 5 ml de bio grow in 5 l de apa de ploaie si acuma nu stiu cata cantitate sa-i dau din prima pentru ca nu vreau sa fac nute burn sau alte chestii.
 
A

Avaible

picture.php
 

Latest posts

Latest posts

Top