What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Calculatorul verde

Status
Not open for further replies.

kunde

Member
Salut Baieti!

Tocesc forumul asta de ceva vreme si am zis sa incerc si io un growbox daca tot nu e de munca. M-au fascinat growurile in carcase de PC de p'aici si dispuneam de cateva milioane de spart asa ca m-am orientat spre niste lectura. Practica mea este evident zero, am reusit cu succes anul trecut sa tin 7 luni de muscate in balcon.

Carcasa mi-am ales un Spire Swordfin la vro 2 milioane, primesti bonus la ea si un ionizator pe care poti sa-l alimentezi cu un 12V si sa-l uiti prin carcasa, impotriva mirosului. Pentru ventilatie folosesc un ventilator de 120 care aspira de sus iar pe partea cu sursa am ventilatorul de la o sursa dezafectata (in care intra si alimentarea carcasei) plus un ventilator de 120 montat in socketul carcasei.Filtrul este facut dintr-un ventilator venit la carcasa, caruia i-am lasat doar rama de plastic si am pus inauntru 2 straturi de filtru de hota cu niste carbune activ intre ele. Se monteaza foarte usor peste ventilatoarele de 120 folosite la carcasa. S-au strans 115W din becuri Phillips Tornado-Esaver, 3 calde si 2 reci momentan. Vasul e facut din tabla zincata, am 2 alimentatoare variabile de 12V pentru aer in si out si o priza programabila pt lumini. Partea tehnica a mers decent, am dat o spoiala alba peste toate si le-am lansat in productie.

post_1_case.jpg




Am pus 3 bagseeds la germinat pe frigider intr-o caserola si in cateva zile una dintre ele a prins tupeu. Am mutat-o intr-un vas de turba si a inceput sa urce. (sa se observe jointul din mana dreapta a inculpatului in aceasta poza)

post1_seed.jpg




In acest moment am intampinat prima problema! ...inca nu avea un nume... Am inspectat-o mai atent si am decis sa o botez JABBERJAW! Asemanarile sunt evidente:







post1_colaj.jpg




In prezent isi vede de treaba in carcasa, o ud cam la 2 zile insa ii dau cu un pulverizator pe frunze de 2 ori pe zi. Este in 24/0 din 15.01.2010, in carcasa sunt cam 28 de grade (7-8 peste ambient) si 20-30% umiditate.

post1_acum1.jpg




Vreau sa acord tot respectul tuturor membrilor care participa la acest forum, e o comunitate neasteptata si descoperirea ei mi-a facut o deosebita placere. Voi incerca sa actualizez cat mai des acest jurnal si cu siguranta voi avea nevoie de indrumare din partea celor mai experimentati.
 

hamstorg

Member
Binevenit!


Esti primul roman pe aceasta sectiune cu un PC grow :D Felicitari !

Ca design arata supermarfa,cat de inalt e tower-ul?

Vad ca te-ai documentat nu gluma,foarte bine,imi place deja de tine!(Not in the gay way :))) )

Sa traiasca jabberjaw,cate zile are? Am realizat ca ai scris after,nevermind.

Iar ai de gand sa ii faci LST?
 

swimi

Member
Priza aia nu sta bine acolo, s-ar putea sa versi apa pe ea!
Nu as recomanda bagseed pentru un pcgrow case. Nu prea le poti tine in dimensiunea carcasei. Un strain autoflower mic gen lowryder este pentru pc growcase.
 

arigog

Member
bine ai venit !

foarte ordonat totul in carcasa ta ... arata mai bine cu o planta inauntru decat cu multe cabluri incalcite :biggrin:
ai aranjat bine becurile acolo si f bine ca ai combinat cfl-uri de culoare calda si rece , fac treaba mai buna asa

si eu am o plantuta deodata cu a ta , tot micro grow , tot CFLuri :)
voi incepe si eu un jurnal curand...

mult noroc ! si iti tin pumnii sa fie fetita !
 
E

evilkid

bai...bine ai venit

imi place cum ai aranjat case-ul. bv. ridica umididatea

toate bune si keep up the good work;)
 

sznake

jarhead
Ohooo.. Bine ai venit Kunde!
Bravo, foarte ordonat si curat boxul! Foarte tare si ghiveciul custom! :)
Vad ca ai si zeama de lamaie cu bicarbonat in sticla pentru CO2?

JABBERJAW!!!! Looooooooool! :D :D :D Cat de penal seamana! :D

Mah, dar ai luat carcasa noua si ai dat 2 mil pe ea?
Nu gaseai una gratis/mai ieftin asa, de pe la un calculator stricat?

Legat de priza, intr-adevar e sensibila amplasarea prizei acolo, dar tu stii cata grija ai cand umbli cu apa pe-acolo.

Uite asa imi place cand apare cate un nou membru din asta, jos palaria!

Sper sa fie femela! :)
 

dubite

Member
As face ceva sa ridic umiditatea daca as fi in locul tau. 20-30% e mult prea putin pentru un puiet si pentru stagiul de vegetatie..

Multa bafta!
 

kunde

Member
Multumesc tuturor de incurajari!

@hamstorg:Carcasa are 45 cm din podea pana in becuri , cele mai multe PC-grow-uri le-am vazut cu ScrOG si cred ca incolo ma indrept si eu.

@swimi: De acord ca nu este cel mai fericit loc, teoretic partea electrica trebuia sa vina sub filtru de sus si in locul unde sta acum sa fie inca un ventilator+filtru, o sa incerc sa inghesui mai sus partea electrica. Bagseed este tot ce am, sper sa ma invart de niste seminte mai potrivite in viitorul apropiat.

@evilkid, dubite: am incercat cam tot ce mi-a trecut prin cap fara rezultate, o sa iau azi un umidificator de camera.

@sznake: lamaie nu am pus in vasul de co2, este doar apa cu zahar si cu drojdie. bolboroseste vro 3 zile si dupaia trebuie sa-l tot agit, cred ca am gaura cam mare si iese tot ce produce prea repede. Carcasa sh nu prea am gasit, am dat 2 milioane pe ea ca sa ma oblig sa termin proiectu :)
 

tricky1

Member
Incearca sa faci ceva de genul asta. Astfel CO2 ajunge acolo unde trebuie.
Desenul e in graba facut si oricum nu am talent, sper sa se inteleaga ideea. Eu folosesc o sticla de 2l pt. zahar si drojdie si una de jumatate cu apa, deci nu e ceva complicat. Acum tu stii daca ai loc de asa ceva.

 

high4free

Member
bine ai venit si felicitari pentru treaba facuta

distractia deabia inceput:smokeit: sper sa ai o gagica de care sa fii mandru
 
C

cannabis god

excelent lucrat man,partea tehnica mi-a luat ochii,dar nu chiar ca dama din imaginea 2.:Dco2 e mai bine sa folosesti in floare,si nu uita sa opresti ventilatia atunci cand il activezi.de preferat in floare.tine-ne la curent!
 

boltzar

Member
Kunde, mult succes! Prevad ca o sa mai cumperi inca o carcasa pentru a o monta peste cea existenta cand o creste bagaboanta :)
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
frumos. imi amintesc cand m-am muncit eu la un pcbox. cred ca am muncit o vesnicie ca sa il fac sa nu scape lumina si pana la urma proiectul a fost anulat.
chiar, iti iese lumina din cutie?

in rest arata bine. simplu si eficitent. daca vrei ai putea pune un geam intre planta si bec, astfel va ajunge mai putina caldura la ea. cfl-urile nu sunt extrem de puternice dar pot arde frunzele care le ating.
 

swimi

Member
Fiind doar una. Poti sa ii aplici una din metodele de aici. Dar o vei tine mai mult in vegetatie. Ar merge un LST de tanara.
 

sznake

jarhead
Mah, macar sa fie femela.. sa nu munceasca degeaba cu LST sau alte tehnici si apoi sa pice bomba.. mascul! :)
 

kunde

Member
@tricky1: multumesc pentru desen, inteleg ca este un recipient mai mare in care este doar drojdie cu zahar (fara apa?), conectat printr-un furtun submersat la alt vas cu apa (chioara?)care are un furtun in varf pentru refulare. Sper sa gasesc niste recipente patratoase sa le inghesui si pe ele undeva.

@Gantz: nu e lightproof, am sarit peste 2 etape care m-ar fi adus mai aproape, siliconul dat pe la incheieturi combinat cu vaselina pe usi ca sa nu adere si de ele, ..si light-traps la aspiratii care m-ar fi costat niste centimetrii in plus din vas si 23W ale unui bec. Treptat am ajuns sa regret alegerea mea cu carcasa, in afara de camuflajul casnic care poate sa iasa aproape perfect, compelt silentioasa nu cred ca este posibil sa o scoti decat cu un sfert din lumina si este un chin sa le indesi pe toate acolo, asta ca sa nu mai vorbesc de ce o sa urmeze cu planta. Ca alternativa la carcasa am aranjat un dulap cu 3 camere pentru experimente viitoare, am atasat o poza mai jos. Trebuie insa sa termin cateva recolte de carcasa pana are rost sa intre in discutie un nou proiect.



@swimi: ma orientasem catre un ScrOG cu ceva toping, asta daca o trece de stadiu de tufa in care o arde.

Riscul cel mai mare e sa vina politia sa caute o cheie de 13 la mine in debara, daca e mascul il voi abuza in moduri numai de mine stiute!

Un scurt update ieri vs azi:

ieri.jpg
azi.jpg


Va urez multa bafta la ce veti face maine! Eu voi plutii prin powder "somewhere in the Carpathians" :freezing:
 
Status
Not open for further replies.
Top