What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

despre becuri

C

cannabis god

pana acum n-am folosit decat cfl si hps,dar as dori sa incerc si mh.ma poate indruma cineva in directia asta?
am un nou spatiu de crestere,170/120/200,ventilat corespunzator si as vrea sa achizitionez metal halidele.
intrebare:de unde sa le iau si ce s-ar potrivi la spatiul meu?
merci pentru orice raspuns pertinent si care m-ar putea pune in posesie.pace!
 
C

cannabis god

le-ai luat onlie,sau de la noi de pe undeva?un link,sau ideea despre magazin,sau orice mai explicit?merci.
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
nu cred ca vand online dar le poti cumpara de la showroom... detalii gasesti pe lohuis punct ro
 
C

cannabis god

e ca si rezolvata treaba,thanks van vulpen.
totusi,inca o intrebare,am nevoie de balast si igiter pentru alea de 400?sau oare pot pune becul mh pe un balast si igniter care deservesc o lampa hps de 400?merci din nou.
 
Last edited:

haomaru

New member
Eu as vrea sa-mi fac un mic grow box cu cfl-uri. Stie cineva pe unde sa ma uit? Ca pe net la noi nu prea am gasit, si la ce am gasit zice "lumina alba" sau sunt philipsuri de 50 de wati si 1 milion. Si ultima intrebare ca hijack- cati lumeni imi trebuie pe m2 minim?
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
e ca si rezolvata treaba,thanks van vulpen.
totusi,inca o intrebare,am nevoie de balast si igiter pentru alea de 400?sau oare pot pune becul mh pe un balast si igniter care deservesc o lampa hps de 400?merci din nou.
lampile mh nu au nevoie de igniter, poti folosi balastul de hps doar daca e unul universal adica si pentru mh, am si io unul dar nu e de la Lohuis, probabil ca stiu ei mai bine ce si cum... vrei sa renunti la hps in favoarea mh? hps-ul iti face buzii mai compacti si mai "grei", mh-ul e indicat mai ales sativelor pentru ca atinge si spectrul UV care stimuleaza productia de trichomi. Io le folosesc combinat, 400mh + 2x250hps intr-un spatiu ceva mai mic decat al tau si sunt foarte multumit de rezultate...
vorbesc fireste de flower, pentru veg e recomandat mh only, pare-se ca procentul de femele din seminte standard e mai ridicat decat in cazul hps...
mult noroc!
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
Eu as vrea sa-mi fac un mic grow box cu cfl-uri. Stie cineva pe unde sa ma uit? Ca pe net la noi nu prea am gasit, si la ce am gasit zice "lumina alba" sau sunt philipsuri de 50 de wati si 1 milion. Si ultima intrebare ca hijack- cati lumeni imi trebuie pe m2 minim?

bine ai venit haomaru :wave:
sigur ca poti folosi si CFL-uri, cauta-ti ceva serios de firma, Philips ori Sylvania... cand o sa le pui cap la cap insa ai sa vezi ca tot mai bine iesi cu un hps de 70/150/250 :2cents:
 
C

cannabis god

nu,nu renunt la hps,doar schimb cfl-urile pe care le folosesc in veg cu mh,ca stiu ca fac treaba mai buna decat neoanele.pana acum aveam un spatiu mai mic si nu puteam folosi mh.si in flower ca de obicei,hps.
balastul e de la romlux,am sa incerc sa vad,ca n-are ce sa se intample,daca merge se aprinde becul,daca nu,nu:)).pace!
 

pothead66

Member
hps`urile pot fi folosite si in veg? Dar daca le tin pe 12/12 din seed ? (scz ca am postat aici dar n`are rost sa fac inca un topic pt 2 intrebari)
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
hps`urile pot fi folosite si in veg? Dar daca le tin pe 12/12 din seed ? (scz ca am postat aici dar n`are rost sa fac inca un topic pt 2 intrebari)

sigur ca le poti folosi in veg... 12/12 din seed as incerca doar pe plantele 100% sativa, asta-i fotoperioada permanenta de la Ecuator, indica insa incep sa infloresca destul de repede, isi limiteaza cresterea vegetativa la minimum si o sa sfarsesti cu niste bonsai
 

arigog

Member
am gasit un site , de pe care se poate comanda on line , cu plata ramburs .
sunt becuri economice BEC ECONOMIC SPIRALAT 55W si 45W LUMINA NATURALA , Producator: Odeer Pret: 33 RON , respectiv 31 RON , TEMPERATURA DE CULOARE: 4.200 K (gr.Kelvin)

cel de 55 w are 2300 lumeni , respectiv cel de 45 w are 2600 lumeni .. cel putin asa scrie pe site :))

exista si becuri Metal Halide , am vazut doar de 250W , dar sincer nu m am prea uitat

lustre-online ro

.. a da si am gasit si un grafic .. care arata ce spectru luminos este absorbit mai bine de frunze si fiecare bec ce culoare are in gr. kelv., poate e de ajutor ;)

 
Last edited by a moderator:
A

alphonse

Dati o geana si pe ebecuri.ro. Am vazut niste chestii interesante pe acolo, inclusiv hps-uri 'agro' !
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca pui un mh pe un ballast de hps care nu este switchable, se poate chiar daca se aprinde sa ii scurtezi drastic durata de viata, sa ii scada intensitatea foarte repede si chiar sa se supraincalzeasca, in timp existand si risc de explozie daca invelisul capsulei cedeaza.

daca nu stii ce faci, daca nu scrie pe el ca ar fi si pentru mh sau un expert nu iti spune ca este bun nu as recomanda asemenea improvizatii.
daca vrei sa folosesti ballast de hps neaparat poti cauta bec CMH, care merge pe ballast de HPS (neaparat cu bobina, nu electronic). becul e mai scump, dar ai avantajul ca folosesti acelasi ballast si are spectru extins.
 

sznake

jarhead
am gasit un site , de pe care se poate comanda on line , cu plata ramburs .
sunt becuri economice BEC ECONOMIC SPIRALAT 55W si 45W LUMINA NATURALA , Producator: Odeer Pret: 33 RON , respectiv 31 RON , TEMPERATURA DE CULOARE: 4.200 K (gr.Kelvin)

cel de 55 w are 2300 lumeni , respectiv cel de 45 w are 2600 lumeni .. cel putin asa scrie pe site :))

exista si becuri Metal Halide , am vazut doar de 250W , dar sincer nu m am prea uitat

lustre-online ro
Conform graficului postat de tine (mersi mult, btw, am aflat o chestie esentiala!) numai MH-ul DAYLIGHT (ala de 5500 K) este mai bun decat HPS-ul!

MH-ul normal (de 4000 K) este echivalent cu neoanele Cool White (4200 K) la gradul de absorbtie la nivel de clorofila.

Ai vaz ca pe grafic iti marcheaza cu rosu ca alea doua is practic cele mai bune surse de lumina pt indoor.
 

sznake

jarhead
E chiar FOARTE TARE graficul ala! Practic daca ai specificatiile becului, in functie de temperatura culorii iti dai seama cat de bun e becul pt grow.

De ex, ma uitam pe ebecuri la HPI-urile alea (care cica sunt tot MH-uri), dar care la 4500K sunt mai proaste decat neoanele.

Practic becul ideal ar trebui sa aiba 5650 - 5700 K. Sunt curios cat au alea "agro".

Threadul asta ar puea fi sticky. Explo?
 

sznake

jarhead
Am gasit un alt grafic f tare, care compara temperatura de culoare a soarelui in diferite faze ale zilei cu temperaturile de culoare ale diferitelor becuri!

sunlight-devices-oled-temperature-chart.jpg


Haha, observati lumanarea din josul graficului :D, tehnologia de iluminare in 3000BC :D Deci lumina lumanarii are 2000 K, comparabil cu 2200 K ai HPS-ului. Aflam lucruri noi :D. Deci daca aveti plante in floare la HPS si vi se ia curentul, plantele pot sa creasca si la lumina lumanarii :D.. Binenteles, mai greu este sa obtii 400w de lumina numai cu lumanari :)
 

sznake

jarhead
Eu nu inteleg o chestie. M-am uitat la HPS-urile alea Agro de pe ebecuri.ro si zice ca au 2000 K. Conform graficului postat de arigog la 2000K activitatea in clorofila e ff redusa..

In fine, ar mai fi o chestie de mentionat la graficul ala (al lui arigog) pentru a putea lua decizia corecta legat de becuri. Graficul nu tine cont de luminozitate (lumeni). Daca luam in considerare luminozitatea relatata la putere (cam 80 lumeni/watt la hps si mh comparativ cu 12 lumeni/watt la neoane), este clar ca activitatea clorofilei la HPS si la MH este de cateva ori mai ridicata decat la neoane cu aceleasi temperaturi de culoare.

Ma gandeam eu, de ce sa-mi iau MH sau HPS daca exista neoane cu aceleasi temperaturi de culoare. Acum am inteles :D. Am descoperit ata la mamaliga! :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
sznake, dar fumezi prea mult. :rasta:

eu sunt praf in acest moment, si chestia aia e evidenta. :D
 

Latest posts

Latest posts

Top